Ako rozoznat pravú kožu od koženky

Ako rozoznať pravú kožu od koženky?

Určite ste sa už v živote stretli s pravou kožou, ako aj s jej syntetickou napodobeninou, koženkou. Oba materiály vyzerajú dosť podobne, no predsa sú medzi nimi výrazne rozdiely. Viete, ako tieto materiály odlíšiť?

Pri kúpe akejkoľvek koženej veci si pozorne prezrite rub materiálu. Koža môže byť podlepená textilom a medzi týmito vrstvami určite zbadáte lepidlo. Umelá koža je akoby textilná zo spodku.

Každé zviera je jedinečné a preto je jedinečná aj jeho koža. Skúste pohľadať na povrchu materiálu póry, škrabance. To, že nenájdete žiadne nedokonalosti, je zvyčajne zlé znamenie.

Pokiaľ výrobca predáva pravú kožu, určite sa tým netají a dá to rád na štítok. Preto, ak tam nájdete pravá koža, vyrobené z kožených vlákien, či zo živočíšneho materiálu, nemusíte sa obávať, že by ste kúpili nepravú kožu.

Táto metóda je jednoznačným ukazovateľom pravosti kože. Samozrejme nie vždy sa to dá a nebudete podpaľovať dámske lodičky či sandále rovno v obchode.Ak však pridržíte oheň na 5-10 sekúnd, pravá koža by nemala začať horieť a mali by ste cítiť biologický zápach, napr. ako keď vám ohoria vlasy. Naopak koženka bude smrdieť, ako zhorené PVC.

Pri kúpe kožených topánok by ste mali cítiť ten charakteristický pach či vôňu kože. Koža by mala páchnuť trochu zatuchnuto a živočíšne. Naopak umelá koža vydáva ostrú chemickú „arómu“.

Ak máte kožený výrobok a nie ste si istý či je pravý, trochu ho pokrčte. Ak sa ťažšie a pomalšie narovnáva, vtedy je pravý.

Skúste na koženú vec kvapnúť troška vody. Ak je koža pravá, v malom množstve ju dokáže absorbovať. Niektoré druhy kože môžu však trošku pozmeniť odtieň. Aj to je len dôkaz pravosti kože.