Starostlivosť o topánky

Viete ako sa správne starať o vaše topánky?


Konečne ste sa rozhodli, že investujete do kvalitných kožených topánok? Výborne! Aj keď už na úvod treba podotknúť, že o takúto obuv sa musíte pravidelne starať, v opačnom prípade pôjde o „vyhodené peniaze“, a to nechcete asi dopustiť, však?

Impregnácia

Ešte pred tým, ako sa rozhodnete svoje vytúžené lodičky či mokasíny obuť a vyraziť v nich do veľkomesta, nezabúdajte ich naimpregnovať. Najlepším riešením je siahnuť po univerzálnej, resp. špeciálnej impregnácií, ktorá chráni vaše topánky pred špinou, prachom, ba dokonca vodou.

Špeciálne krémy na hladkú kožu

Ak máte topánky z hladkej kože, pamätajte, že tie treba pravidelne krémovať. Krémy na topánky dostanete v špecializovaných predajniach s obuvou, prípadne v e-shopoch, ktoré sú zamerané na predaj kožených topánok. Vedeli ste, že na poškodené miesto na topánke stačí naniesť hrubšiu vrstvu krému, ktorá ho dokonale prekryje?

Kefa na brúsenú kožu

Brúsená koža, inak nazývaná i semiš, je mimoriadne náchylná na prach. V tomto prípade stačí vziať kefu určenú zrovna na semiš, ktorú môžete použiť po impregnácií. Nielen, že topánky zbavíte drobných nečistôt, ale taktiež im navrátite pôvodnú farbu, ktorá už nejakú tú dobu bola k nerozoznaniu.

Antibakteriálny sprej pomôže!

Mnoho ľudí bohužiaľ zabúda na čistenie zvnútra, čo sa následne prejavuje nepríjemným zápachom. Práve preto kožené topánky pravidelne dezinfikujte za pomoci antibakteriálneho spreju, ktorý zabráni vzniku baktérií a tým pádom i nepríjemného zápachu, ktorého ste sa chceli už dávno zbaviť. Ďalšou z možností sú vložky do topánok, ktoré vám však tento problém pomôžu vyriešiť len čiastočne, no na druhej strane môžete zvýšiť životnosť obuvi, a to prakticky úplne jednoducho.

Na záver treba dodať, že topánky by ste mali pravidelne striedať a nenosiť jeden pár trebárs týždeň vkuse. Po celodennom nosení ich nechajte aspoň hodinu vyvetrať na balkóne, keďže aj takýmto, možno na prvý pohľad bežným spôsobom, zlepšíte ich funkčnosť i životnosť!